Proje Hakkında

Türkiye Cumhuriyeti Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanlığı olarak hazırladığımız “Basında Çanakkale Zaferi 1915-1916” kitabında ecdadımızın kahramanlıklarını, milletimizin yokluk ve imkânsızlıklar içerisinde elde ettiği zaferi ve Çanakkale ruhunu anlamaya katkı sunan müstesna bir eserdir. Çünkü savaş döneminde basın, cephede ve gerisinde yaşananları Anadolu’ya ve dünyaya duyurma adına kritik bir fonksiyon icra etmişti. Çanakkale Zaferi’nin Türk ve dünya basınında yer alış biçimlerini göstermesi bakımından ilk ve tek olan bu kaynak kitap, toplamda 100 bin sayfayı aşan gazete ve dergi taranarak, 3 yıllık bir emeğin sonucunda ortaya çıktı.

T.C. Kültür Bakanlığı Milli Kütüphane Başkanlığı, İBB Atatürk Kitaplığı,B eyazıt Devlet Kütüphanesi Müdürlüğü Hakkı Tarık Us Kolleksiyonu, The National Library of Russia, The British Library The British Newspaper Archive, University of Toronto - Robarts Library Staatsbibliothek zu Berlin, Ankara Üniversitesi Açık Erişim Yayınları The National Library of Australia, State Library New South Wales Bibliothèque nationale de France, Public Library of India The Library of Congress, Universitätsbibliothek Heidelberg Biblioteca de Catalunya, The University of Southern California Library Biblioteca Nazionale Centrale di Roma ve The National Library of New Zealand Österreichische Nationalbibliothek kütüphanelerinin arşiv kayıtları taranarak dönemin ulusal ve uluslararası mecmualarında Çanakkale Zaferi’nin nasıl anlatıldığını gözler önüne sermiş olduk.

“Basında Çanakkale Zaferi 1915-1916’’ kitabı içerisinde gazete ve dergilerde yayımlanan 100 habere yer verdik. Uluslararası alanda La Domenica Del Corriere, Neuigkeits-Welt Blatt, Die Neue Zeigtung, The Sphere, Punch, Österreichische Land-Zeitung, Norddeutsche Allgemeine Zeitung, The Manchester Courier, Kladderadatsch, The Illustrated London News, The Illustrated War News, Österreichische Illustrierte Zeitung, The Graphic, Simplicissimus, Dibe Neue Zeitung mecmuaları kullanılırken, ulusal alanda ağırlıklı olarak Sabah, İkdam, Servet-i Fünun, Tasfir-i Efkâr, Polis, İkdam, Karagöz, Donanma, Tanin, Yeni Mecuma Fevkalade Nüshası, Harp Mecmuası ve Kızılırmak mecmualarında yer alan haber içerikleri kullanılmıştır. Toplamda 621 sayfa olan kitaba özel tasarımlı bir kılıf hazırlanmış, kitap bu kılıf içerisine oturtulmaktadır.

Hiçbir şartta vatanımızdan ve bayrağımızdan vazgeçmeyeceğimize dair kararlılığımızı ortaya koyduğumuz Çanakkale ruhunu anlamak ve anlatmak adına hazırladığımız “Basında Çanakkale Zaferi 1915-1916’’ kitabı ile tarihimizin ve ecdadımızın kahramanlıklarının anlatılmasına verdiğimiz değeri gözler önüne seriyoruz.